úterý 21. května 2013

Vybíráme rostliny pro vodní zahrady




  Bez rostlin by v jezírku nebyl život. Teprve rostliny jsou tím, co přemění vodní nádrž v opravdové jezírko.  A to se stane opravdovým domovem pro nejrůznější živočichy až v momentě, kdy ho harmonicky a vyváženě osázíme vhodnými rostlinami. Tak všem tvorům poskytneme potravu a úkryt a sobě zajistíme doslova pastvu pro oči. Rostliny však nemají v jezírku pouze okrasnou funkci, ale rovněž udržují vodu čistou, jelikož regulují hospodaření se živinami. 

Rozdělení zón vodní zahrady
Každá vodní zahrada má několik zón, které je zapotřebí osázet jiným druhem rostlin. Každá vodní rostlina totiž ke svému životu potřebuje určitou hloubku, a pokud zohledníte její pěstitelské nároky a vyberete pro ni vhodné místo, jistě se vám za to rostliny patřičně odmění svým krásným a zdravým vzhledem. 
Celkem tedy existují čtyři zóny o různé hloubce, které se vyskytují prakticky v každé vodní zahradě, v každém jezírku.  První zónou je břeh, další zóna je bažinatá, třetí mělkovodní a nakonec následuje zóna hluboké vody, kde mají své místo rostliny s plovoucími listy a ponořené rostliny. 

Rostliny pro osázení břehu
Na břehu vysazené rostliny nejsou zasažené přímo vodou z jezírka, jelikož se nacházejí až za izolací jezírka. Rostliny zde vysazené by měly preferovat vyšší vlhkost vzduchu. V podstatě se tu bude dařit většině vlhkomilných zahradních rostlin.  Předpokladem toho, aby vaše zahradní jezírko splňovalo vaše očekávání a dobře zapadlo do okolního prostředí, je schopnost vcítit se do okolní přírody a přidat k tomu trochu zručnosti při jejím napodobování. Vybírejte tedy z těch druhů rostlin, které se ve vašem prostředí vyskytují běžně a osaďte jimi břeh tak, aby byl i v souladu s ostatní vodní flórou. Z těch nejvýznamnějších pobřežních rostlin vybíráme například kosatec sibiřský, který patří k nejdekorativnějším. Ten může být následován výsadbou bohyšek a kontryhele měkkého. 

Rostliny bahenního pásma
V bažinaté zóně může hladina vody kolísat, a tak se zde bude dařit takovým rostlinám, které jsou zvyklé vypořádat se jak s přemokřením, tak s občasným obdobím sucha. Tento biotop je ideální pro blatouch bahenní, vachtu trojlistou a dále je možné vysadit sem kyprej, či ďáblík bahenní. 

Mělkovodní rostliny
Tato část jezírka je osídlena nejčastěji takovým typem vodních rostlin, které jsou na i pod vodou. V mělké vodě jsou zakořeněné, ale listy i stonky vyčnívají nad vodu. Hloubka jezírka v této části dosahuje 20 až 50 cm. K typickým zástupcům mělčinové zóny jezírek patří žebratka bahenní, žabník jitrocelový a šípatka obecná.  V této části jezírka mohou pěkně vyniknout i některé trávy, například zblochan, zevar, nebo skřípinec. 

Hlubokovodní rostliny
Ve vodě, která dosahuje hloubky více než  půl metru se daří dobře rostlinám se vzplývavými listy. Tato skupina rostlin sice koření ve dně, ale na dlouhých řapících se dostávají k vodní hladině jejich listy.  Společně s plovoucími rostlinami například babelkou zastiňují vodu. K nejznámějším vzplývavým rostlinám řadíme samozřejmě lekníny.

A ještě rada závěrem: menší jezírko osázejte spíše řídce.  Možná se vám první rok bude zdát, že vypadá dosti chudě, ale vězte, že po roce až dvou by už mohlo být zarostlé víc, než je to vhodné.

Napsal:

Žádné komentáře:

Okomentovat